Przykład:
Umowa o świadczenie usług została zawarta na czas określony (3 miesiące). W trakcie wykonywania umowy osoba świadcząca usługi po pierwsze zdziwiła się, gdy w trakcie ich świadczenia przełożony przesunął ją na inne stanowisko (polecił wykonywanie innych usług niż pierwotnie ustalone w umowie), mimo licznych próśb nie odesłał podpisanego przez niego egzemplarza umowy, a po trzecie opóźniał się z zapłatą wynagrodzenia za drugi miesiąc świadczenia usług.
—> Czy w wyżej opisanym przypadku usługodawca (odpowiednio: zleceniobiorca przy umowie zlecenia) ma prawo wypowiedzieć umowę zawartą na czas określony ze skutkiem natychmiastowym?
—> Czy przewidziana w umowie kara umowna za jej wypowiedzenie została skutecznie zastrzeżona? Czy może zostać potrącona z wynagrodzenia na wypadek wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony?
Jeśli poszukujesz odpowiedzi na ww. pytania lub podobne, zachęcam do skorzystania z mojej pomocy. Warto o siebie zawalczyć 🙂
W ramach prowadzonej Kancelarii specjalizuję się w prowadzeniu spraw wynikających zarówno ze stosunków cywilnoprawnych (których podstawą mogą być umowa zlecenia, umowa o świadczenie usług, umowa o dzieło, umowa leasingu i wiele innych), jak i ze stosunków pracowniczych (których źródłem jest umowa o pracę).