W prowadzonych sprawach o rozwód często spotykam się z sytuacją, w której skłóceni, rozwodzący się rodzicie, chcący oboje sprawować bieżącą pieczę nad ich wspólnym dzieckiem nadal razem zamieszkują, a to tylko dlatego, że żaden z nich nie chce ryzykować zarzutem nadużycia władzy rodzicielskiej i wyprowadzić się wraz z dzieckiem, mimo braku zgody drugiego rodzica.
Sąd w wyroku rozwodowym wprawdzie rozstrzyga także o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem, natomiast trzeba mieć na uwadze, że proces o rozwód bez orzekania o winie może trwać nawet kilka miesięcy, a z orzekaniem o winie za rozkład pożycia małżeńskiego nawet dwa lata i dłużej (w zależności od ilości oferowanych przez strony dowodów i zdolności organizacyjnych sądu). Co zatem z pieczą nad dzieckiem w tym czasie, tj. od momentu wniesienia pozwu o rozwód do prawomocnego zakończenia postępowania? Przy czym trzeba pamiętać także o prawie złożenia apelacji od wyroku rozwodowego sądu I instancji, co wydłuża proces o kolejne miesiące, odciągając w czasie uprawomocnienie się wyroku rozwodowego, w tym rozstrzygnięcia w przedmiocie władzy rodzicielskiej i kontaktów.
Istnieje rozwiązanie tej sytuacji. Jest nim wniosek o zabezpieczenie pieczy nad dzieckiem i opcjonalnie kontaktów z dzieckiem rodzica, z którym dziecko mieszkać nie będzie. Taki wniosek najlepiej złożyć od razu w pozwie. Wówczas nie płaci się od niego opłaty sądowej, a sąd ustala zasady sprawowania pieczy nad dzieckiem / i realizacji kontaktów z dzieckiem NA CZAS TRWANIA PROCESU ROZWODOWEGO i czyni to w pierwszej kolejności, tzn. zanim przejdzie do przeprowadzania dowodów mających na celu ustalenie zaistnienia trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego oraz jego przyczyn.
Do czasu rozpoznania takiego wniosku przez sąd (zazwyczaj trwa to od 2 do 4 miesięcy od momentu złożenia pozwu, bardzo rzadko sąd rozstrzyga wniosek bezzwłocznie, mimo że powinien, o czym mowa w art. 737 k.p.c. w zw. z art. 756 [1] k.p.c.) warto wstrzymać się z decyzją o przeprowadzce wraz z dzieckiem, jeżeli współmałżonek ma odmienne zdanie w kwestii tego, z kim dziecko powinno na stałe mieszkać i nie wyraża zgody na wyprowadzkę dziecka z dotychczas wspólnego miejsca zamieszkania. Cierpliwość w tej kwestii pozwoli uchronić się przed zarzutem nadużycia władzy rodzicielskiej poprzez bezprawne przeprowadzenie się wraz z dzieckiem (tj. bez zgody drugiego rodzica posiadającego władzę rodzicielską co najmniej w zakresie prawa współdecydowania o miejscu zamieszkania dziecka), który to zarzut może „ciągnąć się” za rodzicem podejmującym arbitralną decyzję w powyżej kwestii przez cały proces.
Jeśli potrzebujesz pomocy w sprawie o rozwód i zależy Ci na tym, by już w czasie procesu dziecko zamieszkało z Tobą, zgłoś się do mnie w celu uzyskania fachowej pomocy. Udzielę Ci też wskazówek w zakresie zgodnego z prawem wykonywania władzy rodzicielskiej w trakcie rozwodu.